Egzamin TOCFL

27 maja 2017 roku  na Wydziale Filologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, w Zakładzie Japonistyki i Sinologii Instytutu Orientalistyki, odbył się po raz pierwszy w Krakowie standaryzowany egzamin z języka chińskiego: Test of Chinese as a Foreign Language (TOCFL) organizowany przez tajwańskie centrum egzaminacyjne – Committee for the Test Of Proficiency-Huayu (SC-TOP) oraz przedstawicieli Działu Edukacyjnego Biura Gospodarczego i Kulturalnego Tajpej w Warszawie.

W teście wzięli udział studenci drugiego i trzeciego roku sinologii UJ (w sumie 18 osób), którzy  w 2017 r. otrzymali stypendium Rządu Tajwańskiego, w ramach którego wyjeżdżają na czterotygodniowy letni kurs języka chińskiego realizowany przez prestiżową uczelnię tajwańską National Chengchi University (國立政治大學). TOCFL jest oficjalnym państwowym egzaminem kompetencji językowych potwierdzającym znajomość języka chińskiego. Jest uznawany na całym świecie przez uczelnie, pracodawców i instytucje państwowe. Poprawnie wystandaryzowany egzamin wpisuje się w założenia Common European Framework of Reference for Languages i zgodny jest z wyznaczonymi poziomami A1-C2.